Složićete se da leto počinje onda kada se završe školske obaveze. Onda kada veliki i mali maturanti završe svoje mature i prijemne ispite, kada svi školarci parkiraju svoje torbe, a roditelji i nastavnici stave tačku na još jednu školsku godinu.
I tako iz godine u godinu. Iz leta u jesen, iz kiše u sunce, iz obaveze u obavezu. Neke visoke vibracije u vazduhu nas stalno prate. Nije li tako?
Ne mislite li da je vreme da tu prakksu presečete nekim dobrim izletom, za početak?
Pa šta ako nam prete nezapamćenim klimatskim prilikama. Apokaliptična svakodnevica nam je postala realnost, zato, uvek je pravo vreme da sve presečete jednim kraćim putovanjem. Jednodnevni izlet u Novi Sad je naš predlog. Posebno za vas iz Beograda i okoline.
Pitate se zašto? Pa zato što kod vas dragi Beograđani i svi vi koji se tako osećate, gori od energije, ali one tenzione, brzine, zahteva, ponuda, izbora.
Kako znamo? Vratite se na početak priče. Svuda je tako, ali opet sporije nego kod vas.
Eto npr. u Novi Sad kada kročite, imaćete utisak da i vreme sporije prolazi. Što bi se reklo – „Di si? Tu sam? Kako si? Onaaaako. Lagaaaano.“ I šta sad’ na to da kažete? Ništa ranac na leđa, okupite ekipu i pravac na voz.
Voz? Pa da. Prosvetljenje, zar ne? Ne morate čak ni da vozite, ni da parking tražite.
Rekosmo vam – lagano. Razumete?
Novi Sad bulevarom lagano do centra
Istina je da u Srpskoj Atini vreme sporije prolazi, ali ne toliko sporo da možete doći popodne i biti ceo dan. Ne. Lepo čekirate neki jutarnji termin i u Novi Sad stignete taman na vreme za opušteni obilazak. Kada izađete iz železničke stanice, pred vama se otvara bulevar. Pazite, Novi Sad ima više bulevara, ali kada kažete samo bulevar, to se odnosi na Bulevar oslobođenja i on vas vodi od železničke stanice prema Limanima i Mostu slobode. No, da ne komplikujemo.
Kada dođete do bulevara pređite na njegovu levu stranu, istina možda bude sunca, ali jutro je, pa neće biti toliko toplo. Znači levom stranom idete samo pravo. Peške, razume se. Pa došli ste na izlet u Novi Sad, je l’ tako? Nećete se valjda po tako lepom jutru klajcati autobusom? Vidite nema tu puno da se šeta, nekih 2,5 km. Šta je to za vas.
Duž bulevara imate klupe da se odmorite. Ne brinite. Ovde je sve ravno i lagano ćete stići do Futoške pijace koja je na uglu, bulevara i Jevrejske ulice. Na semaforu pređete na drugu stranu u istom pravcu i sada se nalazite sa desne strane Jevrejske ulice. Nastavite pravo. Za kratko vreme stižete do prvog verskog objekta u Novom Sadu – Sinagoge. Možete ući u dvorište, koje je ujedno i jedan od prolaza do druge ulice. Ovaj objekat zajedno sa Jevrejskom školom, u kojoj je dugo bila poznata novosadska baletska škola i Jevrejskom opštinom, čine kompleks građen sa početka XX veka.
Nakon obilaska Sinagoge, nastavite pravo. Već sa semafora ugledaćete poznati novosadski kulturni objekat – Srpsko narodno pozorište ili kako Novosađani vole da ga zovu SNP.

U centru grada Novog Sada šta videti

Kada stignete do samog pozorišta, vi ste zapravo stigli do šetališne zone i užeg gradskog jezgra Novog Sada. I vaš izlet u Novi Sad postaje sve zanimljiviji.
Posle fotkanja, šetnju nastavljate pravo do Trga slobode gde se „šepuri Miletić“. Spomenik Svetozaru Miletiću jednom od najznačajnijih Srba u Vojvodini u XIX veku, delo je čuvenog hrvatskog vajara Ivana Meštrovića. Spomenik se nalazi ispred Gradske kuće, a licem okrenut ka Župnoj crkvi imena Marijinog koja datira iz 1893-95 godine i svojom visinom od 73m, predstavlja najviši verski objekat u Novom Sadu. Upravo ste stigli do drugog verskog objekta u Novom Sadu.
Novosađani je nazivaju katedrala, međutim biskupija se nalazi u Subotici, a kako je sedište biskupije katedrala, ista se nalazi u Subotici, dok je ovaj crkveni objekat rimokatolička crkva. No, ako vas neko u Novom Sadu uputi na katedralu, znajte da je to baš ovaj objekat.
Levo od katedrale, eto vidite, nalazi se katolička porta. U pitanje je lepo uređen prostor sa Katoličkom plebanijom, odnosno zgradom Rimokatoličkog župnog ureda, fontanom, baštama kafića, Kulturnim centrom i decom koja se ovde uvek igraju.
Ukoliko ste ljubitelj sladoleda ovde ćete pronaći neke od najlepših ukusa.
Iz porte možete izaći odmah iza „katedrale“ i stižete u Zmaj Jovinu ulicu. Ukoliko pak nastavite levom stranom stižete do jedne od najpopularnijih ulica u Novom Sadu, posebno leti i posebno za mlađe osobe, do ulice Laze Telečkog. Mala ulica u kojoj su poređani kafići i barovi jedan uz drugi i u kojoj leti vri od muzike i zabave.
Sa druge, desne strane, izlazite ponovo na Zmaj Jovinu ulicu. Sada vam je već jasno. U Novom Sadu je sve u krug, ne možete se izgubiti, istina možete kružiti i utvrđivati gradivo. A, to nije loše, je l’ da?

Zmaj Jovina ulica – šetalište u Novom Sadu
Kako nepisano pravilo nalaže, glavno šetalište u gradu je puno kafića i letnjih bašti gde možete popiti kafu, okrepiti se nekom salatom ili, možda baš u Laze Telečkog ulici u jednom salašu probati čuvena vojvođanska jela: gomboce sa šljivama, rezance s’ makom ili domaću supu i rimflajš, pa šat ko vole.
Ako vam je još rano za jelo, Zmaj Jovinom ulicom nastavite do kraja, tu će vas dočekati Zmaj Jova, tačno ispred Vladičanskog dvora iz 1901. godine. Levo do dvora nalazi se Saborna crkva svetog Georgija.
Sa zadnje strane Vladičanskog dvora nalazi se Zgrada Srpske pravoslavne velike gimnazije iz 1900. godine, današnja Gimnazija „ Jovan Jovanović Zmaj“.
Važna stvar, ako volite lipu, Zmaj Jovina je početkom juna puna ovog opojnog mirisa.

Dunavskom ulicom do Dunavskog parka
Desno od Vladičanskog dvora nalazi se čuvena Dunavska ulica. Svojim bočnim pasažima i starom arhitekturom svedoči o nekadašnjim vremenima i ljudima. Na samom kraju male ulice, nalazi se Dunavski park. Ušuškan u zelenilo sa velikim brojem klupa, bistom Mike Antića koja vas kao dobar domaćin pozdravlja već na ulazu, veštačkim jezerom i patkicama, Dunavski park vas poziva da malo sednete i predahnete.
Ukoliko ste više prirodnjački tip, u predhodnim kafićima možete uzeti kafu za poneti i uživati, ovde u parku, onako, natenane, Laloški. Mada postoji jedan lokal u samom parku koji svoju kafu servira na stolicama tik uz klupe. Tako da imate i tu opciju.
Nauprot tog kafića, nalazi se Muzej Vojvodine, tako da ukoliko poželite možete posetiti i ovo čuveno kulturno zdanje Novog Sada.
Dok budete obilazili i fotkali park ne zaboravite statuu Đure Jakšića, koja se nalazi tik uz šetalište, a na jednom od izlaza. Fotografišite se jer to je najverniji, materijalni dokaz da ste bili i uživali u Dunavskom parku.
Pored Đure imate izlaz iz parka koji vas vodi na bulevar Mihajla Pupina. Krenite levo i videćete da se ispred vas pruža put ka Varadinskom mostu.
Savet je da Dunav prepešačite baš ovde, jer vas sa druge strane čeka Gibraltar na Dunavu – Petrovaradinska tvrđava.

Izlet u Novi Sad i Srem

Lagano nogu pred nogu, možete staviti i ruke na leđa, da ne kažemo ruke na … tur, jer je to uobičajen položaj tela i način šetnje u Sremu, kome se polako približavate, nastavljete vš obilazak.
Prelaskom mosta stižete u Podgrađe, odakle će vas neke male kaldrmisane ulice i 214 stepenika odvesti do najlepšeg vidikovca ovog kraja, sa koga ćete sa ponosom moći videti grad, čiji ste jedan deo danas prepešačili. I onako lepo umorni, sedite, odmorite.
Uživajte u tvrđavi, Dunavu, pogledu i životu koji imate. Sve je mnogo lakše kada smo živi. Je l’ da da je tako?
A nazad? Kako nazad, pitate se. Polako peške. Ne, ne morate skroz peške. Vratite se preko mosta i idite pravo sve do podzemnog prolaza gde treba da sačekate gradski bus broj 4. On će vas odvesti tačno do železničke stanice.
A, odatle završite izlet u Novom Sadu i vratite se u vaš lep i blagosloven život.
„Bute dobri“. Uživajte. I vidimo se na nekoj novoj turi po Novom Sadu.
I ne zaboravite, ispričajte svoju priču sa izleta u Novom Sadu.
